20. október – Svetový deň osteoporózy

20. október – Svetový deň osteoporózy

Osteoporóza je jedným z najčastejších ochorení populácie. Diagnostikovaná je najmä u starších žien na základe úbytku kostnej hmoty. Vďaka nemu sa kosti stávajú nestabilnejšími a krehkejšími.

Kosti sa skladajú z dvoch základných blokov. Zo špeciálneho tkaniva, ktoré im dáva tvar a stabilitu a z rôznych minerálov ako sú vápnik a fosfáty. Kosti stále rastú a prispôsobujú sa meniacim potrebám jednotlivca.  Zhruba vo veku 35 rokov sa tvorba kostnej hmoty ukončí. Každým ďalším rokom z nej ubúda. U zdravých ľudí je to 0,5 až 1 percento ročne. Avšak tento normálny metabolizmus kostí môže byť narušený rôznymi vplyvmi. Z vnútorných faktorov je to napríklad nedostatok vápnika, choroby súvisiace s hormónmi, ktoré môžu inhibovať tvorbu kostí a/ alebo podporovať resorpciu kostí. Výsledkom napokon je neprimeraný úbytok kostnej hmoty, osteoporóza. Najviac bývajú postihnutý starší ľudia. Rizikové sú najmä ženy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt osteoporosis

Približne každá tretia žena po menopauze a každý piaty starší muž trpia stratou kostnej hmoty. Takmer všetci pacienti majú takzvanú primárnu osteoporózu, ktorá je spôsobená buď nedostatkom estrogénu po menopauze, alebo zvýšenou stratou kostnej hmoty v staršom veku. Iba u veľmi malého percenta pacientov sa vyskytuje sekundárna osteoporóza, ktorú spôsobujú iné ochorenia, alebo lieky. Tento typ postihuje prevažne mužov. Špeciálnou formou tohto ochorenia je tzv. prechodná osteoporóza. Táto postihuje mužov stredného veku, alebo ženy v poslednom trimestri tehotenstva. Pri prechodnej osteoporóze sa jedná o progresívnu bolestivú stratu kostí v blízkosti kĺbu. Postihuje najmä bedrový kĺb. Okrem bolesti je prítomná aj obmedzená mobilita kĺbu. Prechodná osteoporóza sa dá jasne diagnostikovať pomocou magnetickej rezonancie (MRI). V blízkosti kĺbu je možné zistiť opuch. Preto sa nazýva aj syndróm opuchu kostnej drene. Čo presne spúšťa rozvoj prechodnej osteoporózy nie je známe. Diskutuje sa o poruchách obehového systému, preťažení bedrových kĺbov a tráum. Najdôležitejším terapeutickým opatrením je úplné uvoľnenie postihnutého kĺbu. Vo väčšine prípadov sa choroba lieči spontánne do niekoľkých mesiacov. Bolesť je možné liečiť pomocou analgetík.

Osteoporóza sa zvyčajne rozvíja pomaly. Na začiatku nie sú prítomné žiadne ťažkosti. Až neskôr sa pridružujú bolesti chrbta, kolena. U niektorých pacientov sa začne prejavovať až zlomeninami pri ľahkých zraneniach. Zlomeninu kosti môže spôsobiť aj malý neškodný pád. Prvými príznakmi môžu byť aj zlomeniny bez zjavnej príčiny. V pokročilom štádiu sú tieto zlomeniny bez príčiny častejšie. Často sa vyskytujú v blízkosti bedra ( napr. zlomenina krčka stehnovej kosti), zlomeniny hornej a dolnej časti ramena a stavcov. Úbytok kostnej hmoty si môžeme všimnúť aj znížením výšky pacienta. Jednou z najzávažnejších komplikácií osteoporózy sú zlomeniny krčka stehnovej kosti. Príznakmi môžu byť silná bolesť bedrového kĺbu, nesprávna poloha postihnutej nohy. Každá zlomenina zvyšuje riziko ďalších zlomenín. Zo strachu z opakujúcich sa zlomenín sa pacienti pri chôdzi často stávajú neistými, čo zvyšuje riziko pádu. Okrem toho človek v starobe stráca svalovú silu, zhoršuje sa zrak a sluch. To ovplyvňuje ich rovnováhu, čo opäť len zvyšuje riziko pádu. A zvyšujúce sa riziko pádu zvyšuje riziko zlomenín. Takto sa pacienti dostávajú do začarovaného kruhu strachu a neistoty, zvýšeného rizika pádu a nových zlomenín.

V podstate rozlišujeme osteoporózu na primárnu a menej častú sekundárnu. Primárna sa vyskytuje u žien po menopauze z hormonálnych príčin. Ženské pohlavné hormóny regulujú tvorbu a pôsobenie kalcitonínu a vitamínu D. Tieto dva hormóny sú dôležité pre tvorbu kostí. Počas menopauzy klesá produkcia estrogénu. Preto sa u mnohých žien po poslednom menštruačnom období vyvinie úbytok kostnej hmoty. U mužov to spôsobujú sexuálne hormóny, testosterón, ktoré sú dôležité pre metabolizmus kostí. Za ďalšie faktory spôsobujúce osteoporózu sa považujú výživa ( napríklad nízkotučná diéta), nedostatok pohybu, prejedanie sa, nadmerná konzumácia kávy, zneužívanie preháňadiel, nadmerná konzumácia alkoholu, nikotínu, ale aj genetické faktory.

Liečba osteoporózy pozostáva z niekoľkých stavebných blokov. Je individuálne prispôsobená pacientovi. Medzi najdôležitejšie základné opatrenia patrí primerané cvičenie a správna výživa. Ak je potrebné pacient dostáva ďalšie lieky na úbytok kostnej hmoty. Dôležitá je tiež prevencia pádov, dostatočná osvetlenosť priestorov, v ktorých sa pacient nachádza. V určitých prípadoch sa jedná o stratu až šiestich percent kostnej hmoty ročne.

Pri liečbe osteoporózy dbajte na správnu váhu, vyhnite sa nikotínu a alkoholu, dbajte na správne držanie tela, môžete vyhľadať podporné skupiny pre pacientov s osteoporózou.

Zdieľať tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

X