29. Október – Svetový deň psoriázy

29. Október – Svetový deň psoriázy

Psoriáza je komplexné, chronické, multifaktoriálne zápalové ochorenie, ktoré zahŕňa hyperproliferáciu keratinocytov v epiderm. Zdá sa, že zo spúšťacích faktorov zohrávajú úlohu environmentálne, genetické a imunologické faktory. Choroba sa najčastejšie prejavuje na koži lakťov, kolien, pokožky hlavy, lumbosakrálnych oblastiach, medziregitných rozštepoch a genitáliách. U až 30% pacientov sú postihnuté aj kĺby. Ak sú postihnuté aj kĺby, hovoríme o psoriatickej artritíde.

V prípade psoriatickej artritídy (PsA)  je dôležitá včasná diagnostika a liečba, aby sa udržala mobilita a podporila sa čo najnižšia bolestivosť.

Medzi typické prvé príznaky môžeme zaradiť napríklad: zmenený vzhľad prstov na rukách a na nohách, problémy pri obúvaní si topánok, bezdôvodné dlhodobé bolesti na ramene a kolene, neschopnosť správne hýbať rukami.

Pre psoriatickú artritídu – v závislosti od závažnosti, trvania ochorenia a lokálneho výskytu – sú k dispozícii rôzne terapeutické možnosti: základné terapie (fyzioterapia, pracovná terapia a psychoterapia) ale aj medikamentózna liečba.

 

Pre optimálnu liečbu psoriatickej artritídy je dôležitá dobrá spolupráca reumatológa, rádiológa a dermatológa. Nasledujúce jednotlivé faktory by mali byť dobre zvážené:

Aký starý je pacient?

Ktoré oblasti tela sú postihnuté a s akou závažnosťou?

Sú postihnuté aj kĺby?

Ako ďaleko pokročila psoriatická artritída a aká je jej závažnosť?

Vyskytli sa komorbidity (kardiovaskulárne ochorenie, cukrovka, zápalové črevné ochorenie atď.)?

Vhodná je systémová terapia, ktorá pôsobí na celé telo a zasahuje do zápalového procesu PsA. Existujú dva typy:

Imunosupresíva, ktoré potláčajú imunologické procesy (napr. DMARDS, antireumatické lieky modifikujúce ochorenie ako základné terapeutiká a biologika)

Imunomodulátory (napr. Inhibítory PDE4), ktoré regulujú imunitný systém.

Biologické látky, ako sú blokátory TNF-a, sú imunosupresíva. Sú to biotechnologicky vyrobené protilátky, ktoré podľa princípu key-lock rozpoznávajú zápalové látky (tzv. Cytokíny), neutralizujú ich a snažia sa potlačiť zápalovú reakciu.

Systémové terapie fungujú interne, takže ovplyvňujú celý organizmus a zasahujú do imunitného systému zvnútra. Používajú sa terapeuticky pri psoriatickej artritíde a pri stredne ťažkej až ťažkej psoriáze.

V závislosti od prípravku sa podávajú vo forme infúzie, injekcie alebo vo forme tabliet. V závislosti od typu terapie môže byť potrebné pravidelne monitorovať krvné parametre a v prípade potreby vykonať ďalšie predbežné vyšetrenia.

V prípade tohto ochorenia je dôležité zvážiť aj ďalšie možnosti liečby, nielen farmakoterapiu.

 

 

Na zlepšenie kĺbových funkcií sa používajú konzervatívne fyzioterapeutické terapie a predpisujú sa prostriedky na každodennú podporu, napríklad:masáže, ošetrenie teplom / chladom, pracovná terapia pre lepšie zvládanie každodenných úloh.

 

 

Pacienti so psoriázou a PsA často trpia tiež cukrovkou, kardiovaskulárnymi chorobami a obezitou. Pri výbere správnej terapie zohrávajú sprievodné choroby, ale aj životný štýl dôležitú úlohu. Fajčenie, alkohol a mastné jedlo môžu mať nepriaznivé účinky. Na zvládanie stresu sa učia relaxačné techniky a odporúča sa pravidelný pohyb. Psychoterapia môže tiež pomôcť vyrovnať sa s obmedzeniami v každodennom živote alebo naučiť sa nové vzorce riešenia problémov.

Zdieľať tento príspevok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

X