Lymfedém
Čo je lymfedém?
Lymfedém je opuch mäkkých tkanív spôsobený poruchou lymfatického systému. Miazgový systém nie je schopný v dostatočnej kapacite odvádzať nahromadený tkanivový mok a objaví sa opuch. Opuch sa môže objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie postihuje končatiny, častejšie bývajú postihnuté ženy. Aby sme porozumeli, ako lymfedém vzniká, musíme sa pozrieť na lymfatický systém ako taký. Lymfatický systém je tvorený lymfatickými uzlinami prepojenými sieťou lymfatických ciev. Lymfatické uzliny sú malé orgány v tvare fazule, ktorých úlohou je zachytávať pre telo nežiadúce látky a bojovať s infekciami. V tomto systéme koluje miazga tzv. lymfa, ktorá vzniká z medzibunkovej tekutiny. Funkciou tohto systému je filtrácia a detoxikácia ľudského organizmu. Ak je z nejakého dôvodu tento systém narušený, dochádza k uľahčovaniu prebytkov vody, tukov a odpadových látok bunkového metabolizmu v medzibunkových priestoroch. Lymfedém, teda nahromadenie lymfatickej tekutiny a následný opuch, vzniká vtedy, keď sú buď uzliny alebo cievy zaisťujúce cirkuláciu lymfy poškodené. Lymfedém môže vzniknúť veľmi často po chirurgickom zákroku alebo ožiarovaní. Niekedy sa ale môže dostaviť až mesiace alebo dokonca roky po ukončení liečby.
Symptómy lymfedému:
- opuch, alebo pocit „svrbenia“ v celej končatine
- pocit ťažkých končatín
- znecitlivenie časti alebo celej končatiny
- pocit veľkého tlaku pod kožou
- prstene, hodinky a náramky, ktoré pacient bežne nosil, sú zrazu príliš úzké
- obmedzenie schopnosti ohýbať končatiny v kĺboch
Typy lymfedému
Primárny lymfedém sa objavuje väčšinou bez zjavnej príčiny, najskôr v dolných oblastiach končatiny (na priehlavkoch, okolo kotníku, na ruke), odkiaľ sa šírí smerom k srdcu. Je to vrodená choroba (rozlišujeme dedičnú a nededičnú formu). Obvykle sa rozvíja v období puberty kedy poškodený lymfatický systém nie je schopný zvládať vyššiu ako bežnú záťaž. Porušená funkcia lymfatického systému je pri primárnom lymfedéme zapríčinená zle vyvinutým lymfatickým systémom.
Sekundárny lymfedém má väčšinou známu príčinu a vzniká po poškodení a sťaženej priechodnosti lymfatického riečiska a šírí sa do periférnej končatiny. Sekundárny lymfedém sa môže objaviť v ktorómkoľvek veku ako následok poranenia lymfatického systému. Typickým príkladom tohoto typu lymfedému je opuch hornej končatiny pri liečbe nádorového ochorenia prsníka u žien, kedy je vznik lymfedému podmienený rozsahom zákroku.
Liečba lymfedému
Liečba lymfedému je zložitá a celoživotná. Znižuje objem opuchu a s tým spojené negatívne fyzické a psychické pocity pacienta. Liečba spočívá jednak v režimových opatreniach, napríklad kontrola váhy pacienta, hygiena (starostlivosť o kožu a nechty), nosenie voľného oblečenia, vyhýbanie sa dlhodobému sedeniu či stániu, vykonávanie špeciálnych cvikov. Dalšou súčasťou liečby sú masáže, medzi nimi aj manuálna a prístrojová lymfodrenáž.
Pridaj komentár